HCB Karviná
Rozhovory
pá 14.1.2022 | Ivo Dudek

„Pracovat pro házenou pro mě byla jasná volba˝, říká fyzioterapeut Daniel Jaroš

Klub HCB Karviná neznamená jen „A" tým, ale za tím, že tento tým funguje, je práce řady dalších lidí. A právě tyto lidi, kteří odvádějí dobrou práci, ale přesto je není moc vidět, bychom Vám chtěli představit. Jako první v pořadí je fyzioterapeut Daniel Jaroš, kterého můžete už čtyři roky sledovat při zápasech na lavičce týmu. Co všechno dělá, jak se dostal k týmu a řadu dalších věcí se dozvíte v rozhovoru s ním.

Jak jste se dostal k práci v HCB?

Vlastně za to může manželka (úsměv). Pracuje v lázních a jednou přišla s informací, že HCB Karviná hledá fyzioterapeuta. A tak ji teď v legraci říkám, že může sama za to, že o víkendech nejsem doma. Vzhledem k tomu, že jsem kdysi házenou až do mužů hrál v Ostravě a pak jsem dal přednost studiu právě fyzioterapie, tak to pro mě byla jasná volba a vlastně i splněné přání. Vždycky jsem se chtěl nějak k házené vrátit. Kdysi jsem, ještě při škole, působil krátce i ve fotbalovém Baníku Ostrava, ale co vám budu říkat - fotbal není házená

Jak dlouho už v HCB Karviná působíte?

Čtyři roky. Ze začátku to bylo na zkrácený úvazek a od této sezóny už je to na plný. Jsem tak vlastně pořád hráčům k dispozici. Jsem rád, že už můžu s hráči pracovat intenzivněji a častěji. Předtím, když jsem dojížděl dvakrát týdně, tak to opravdu nebylo ono. Když má moje práce přinášet nějaké ovoce, tak je třeba ji dělat systematicky.

Kde jste předtím působil?

Pracoval jsem v Ostravě na ambulantní rehabilitaci DJK fyzio a tam jsem se naučil od pana Dobeše vlastně většinu toho, co umím. Při práci tam mi prošlo rukama mimo jiné i hodně sportovců z různých odvětví. Ještě předtím jsem působil pět let v Saudské Arábii. To mi také hodně dalo. Zejména zkušenosti a také jsem se naučil, jak pracovat s lidmi. Vedl jsem kolektiv, a i takové zkušenosti člověk potřebuje.

Jak se člověk dostane k takové pracovní příležitosti?

Měl jsem trochu štěstí. V Saudské Arábii je velká poptávka po rehabilitačních pracovnících z ČR a jsou firmy, které to zprostředkovávají. V jedné z těch firem jsem měl známého, a tak jsem mu poslal životopis, nechal jsem přeložit do angličtiny a ověřit veškeré potřebné dokumenty a za 6 měsíců jsem odletěl. Anglicky jsem celkem uměl, a tak už nebyl problém.

Vraťme se v práci v ostravské klinice. Říkal jste, že Vám rukama prošla řada sportovců. Je rozdíl, když pracujete s házenkářem a se sportovcem, který dělá nějaký jiný sport?

Jedna věc je zajímavá. Házenkáři a vlastně i sportovci z ostatních kolektivních sportovců jsou takoví „tuzí“. Asi to bude tím, že v kolektivním sportu se tolik neklade důraz na jednotlivce. V porovnání s nimi jsou například atleti úplně jiní a více kladou důraz na strečink a celkově na regeneraci, což se projeví na jejich těle.Ty, když máte pod rukama, tak napětí svalů je menší, až takové „blátíčko“.

A dá se říct, na jaké problémy více trpí sportovci jednotlivých sportů?

U těch kolektivních sportů to je podobné – nejvíce kolena, kotníky a u házenkářů se k tomu přidávají problémy s rameny a vůbec s horními končetinami.

Jak vypadá váš běžný pracovní den?

Trénink máme většinou 2x denně, takže ráno s kondičním trenérem Dominikem Lukácsem připravíme trénink. Společně hlídáme kluky, aby cviky dělali technicky správně a pokud máme zranění, pracuji s hráčem individuálně. Pokud se mi některý cvik nezdá, konzultujeme s kondičákem ještě lepší variantu k dosažení co nejlepšího výsledku. Někdy si s klukama i hodím na tréninku na branku, což je skvělý pocit J. Pokud má někdo z hráčů nějakou bolístku, jsem k dispozici samozřejmě i po trénincích. A pokud se o víkendu hraje, tak samozřejmě jsem s týmem ať už doma nebo i na výjezdech.

Věnujete se nějak i mládeži?

Jelikož dost dnešních dětí, neumí udělat správně ani dřep, tak aby se v budoucnu předcházelo jejich zranění a měli pak co nejlepší výchozí pozici do starších kategorií, snažím se pomáhat i trenérům z nižších kategorií.