„Přihlásíme se do evropského poháru
07.06.2019  |  Ivo Dudek

„Přihlásíme se do evropského poháru" říká prezident klubu

Necelé dva týdny po skončení sezóny jsme si popovídali s prezidentem klubu, panem Romanem Muchou. Můžete si přečíst jeho hodnocení sezóny uplynulé a také něco o tom, co se chystá před sezónou další.

Bezprostředně poté, co jste prohráli pátý zápas finálové série, musel být určitě ve Vás a v hráčích velký pocit zklamání. Jak ale hodnotíte celou sezónu teď s mírným odstupem?

Teď už můžeme hodnotit s trošičku klidnější hlavou. Sezóna byla velmi úspěšná. V první řadě se nám hned na začátku sezóny podařilo přivézt do Karviné po osmi létech Evropský pohár. Vstoupili jsme do poháru EHF, ve kterém působila řada kvalitních týmů. V prvním kole jsme měli volný los, ale ve druhém jsme se utkali s Proletem Skopje. Makedonci nás asi podcenili, souhlasili s odehráním obou střetnutí u nás a my v podstatě bez problémů postoupili do třetího kola. Tam jsme narazili na maďarský Balatonfüred a to už je opravdu velmi kvalitní tým. Koneckonců maďarská liga je v současnosti jednou z nejkvalitnějších soutěží v Evropě. Házená tam patří k nejoblíbenějším sportům a to se odráží i na finančních možnostech klubů. Je třeba říct, že liga je velmi podporovaná státem a tím nemyslím jen ty nejlepší kluby ale všechny. To bohužel u nás není. S klubem Balatonfüredi KSE jsme odehráli dva vyrovnané zápasy a v podstatě až do poslední minuty odvety jsme hráli o postup. Myslím tedy, že návrat HCB do Evropy byl velmi podařený. Další věc, která se nám v této sezóně povedla, byl zisk Českého poháru, když jsme dokázali vylepšit loňské druhé místo a získali jsme tuto cennou trofej.

A teď k samotné Strabag Rail Extralize. Vstoupili jsme do ní, jak se na mistra patří. Dlouhou dobu jsme byli na první příčce a vypadalo to, že z ní půjdeme i do play off. To se bohužel po zvláštních okolnostech posledního utkání základní části v Lovosicích nepovedlo a těsně nás přeskočil Talent Plzeň. Ten tedy měl ve všech utkáních výhodu domácího hřiště v případném pátém utkání série.

Do play off jsme vstoupili ve čtvrtfinále s Frýdkem Místkem. Je třeba říct, že ten měl řadu zranění a tak s oslabeným kádrem nemohl příliš vzdorovat. Semifinálová série už byla podstatně těžší. Narazili jsme na Duklu Praha, která po rozpačitém startu sezóny, nabrala na jaře velmi dobrou formu. Sice jsme sérii vyhráli 3:0, ale utkání to byla těžká a velmi vyrovnaná.

A na konec přišel vrchol sezóny. Repríza loňského finále s Talentem Plzeň. Myslím, že házenkářská veřejnost musela kvitovat kvalitu a diváckou kulisu všech našich vzájemných duelů. Ta byla určitě hodná finálové série tohoto krásného, dynamického sportu, kterým házená bezesporu je. Když jsem přišel zhruba před třemi lety do výboru HCB Karviná, mým přáním bylo stabilizovat klub, naplnit karvinskou halu a vrátit do ní ve větší míře fanoušky. A to se minimálně v této sérii povedlo. Na oba domácí zápasy bylo opravdu plno a fanoušci vytvořili skvělou atmosféru srovnatelnou s tzv. zlatými časy karvinské házené. Byl to krásný pocit a myslím, že pro tyto chvíle to všichni děláme. Jak hráči, tak všichni v realizačním týmu.

Už ve čtvrtém duelu na domácí palubovce jsme měli mečbol, ale ten se nám nepovedlo v dramatickém sedmičkovém rozstřelu proměnit. To jsem měl pocit, že zejména na méně zkušené hráče, dolehla důležitost této chvíle. Série pak gradovala v posledním pátém utkání na plzeňské palubovce. A tam opět po velmi dramatickém průběhu utkání dospělo k sedmimetrovým hodům. A to je loterie. Bohužel se štěstí přiklonilo k domácím. Nejsem až takový pamětník ale od těch pravých pamětníků jsem slyšel, že ani oni nepamatují tak vyrovnanou, kvalitní a dramatickou sérii, která by končila hned ve dvou rozhodujících duelech sedmičkovým rozstřelem.

 Upřímně, myslím si, že jsme před začátkem sezóny nezvolili šťastně to, že nebude po remízovém konci zápasu prodloužení, ale hned sedmičky. Vím, že takto jsme si to odhlasovali, ale po letošní zkušenosti bych určitě volil prodloužení před samotným sedmičkovým rozstřelem. Přece jen je lepší ať se rozhodne při samotné hře než při loterii, kterou jsou sedmičky.

Když se zastavíme nad formátem soutěže, myslíte si, že zůstane i pro další období play off?

Troufám si říct, že ano. Ten velký fanouškovský zájem o zápasy play off tomu určitě nahrávají.

A teď bychom se mohli obrátit od těch dvou určitě velmi úspěšných sezón k té příští. Jako první věc co bude všechny fanoušky zajímat je, jak to bude s kádrem. Budou změny?

Ano, určitě budou změny v kádru a budou směrem nahoru, tedy směrem k posílení. Samozřejmě budou i odchody ale momentálně nemáme vše dojednáno, dvě jednání ještě probíhají a tak bych nechtěl předbíhat. Každopádně nechceme nic tajit a v brzké době uspořádáme tiskovku, kde vše představíme.

A co realizační tým?

Ten bude určitě beze změn.

Další věc, která bude zajímat fanouškovskou veřejnost – co evropské poháry?

Tady mám jednu jasnou odpověď – ano, určitě do poháru půjdeme. Jen ještě nevíme jistě, do kterého. Musíme se rozhodnout, jestli znovu do poháru EHF nebo tentokrát necháme tento pohár mistrovi a my se přihlásíme do Challenge Cupu, který letos vyhrála CSM Bucurest. Ale každopádně chceme znovu Evropy jít.

Na závěr se zeptám - co se Vám opravdu povedlo, z čeho máte radost?

V tom mám celkem jasno. Největší radost mám z toho, že se podařilo to, že se vracejí fanoušci zpět k házené. Není možné říct, že by nechodili předtím – oni chodili, ale přece jen to nebylo to co kdysi před nějakými deseti, patnácti lety. A to se letos podařilo. A s tím souvisí i to, že trenéři nejmenších dětí zaznamenali nárůst zájmu dětí o házenou. A to je z mého pohledu velký úspěch a to mě těší.

AKTUÁLNĚ

Darovali jsme krev

14.05.2020

Daruj Krev🩸 Naši muži ve středu darovali krev v karvinské nemocnici. Této akce se již zúčastnili po několikáté! Díky Vám chlapi


Předprodej na Madeiru!

11.02.2020

Pokud si chcete pro jistotu koupit lístek na nedělní odvetu Challenge Cupu už v předstihu, můžete. A to ve čtvrtek a pátek od 9-12 a 13-15:30 hodin.


Sledujjte online naše utkání s Madeirou!

09.02.2020

Online přenos poběží na této adrese. Hrajeme v neděli 9.2.2020 v 19 hodin našeho času.


Příprava starších dorostenců

05.02.2020

Včera večer sehráli starší dorostenci kvalitní přípravné utkání s dorostenci ze Zabrze. Rozešli se smírně 28:28 (16:13)


S Maloměřicemi 5.2.2020 v 18:00 hodin

03.02.2020

Záaps se měl hrát v 19:00 ale platí náš klasický středeční čas - tedy 18:00 hodin!


ARCHIV AKTUALIT

ANKETA

Letošní Strabag Rail Extraliga byla kvůli koronavirové pandemii bohužel nedohrána. Jak se díváte na rozhodnutí svazu, že platí pořadí současné tabulky a soutěž končí bez určení mistra?

 
 
 
 
 

TABULKA

# TÝM Z B SKÓRE
1. Talent Plzeň 21 36 649:532
2. Dukla Praha 21 33 660:529
3. Zubří 21 30 574:502
4. Karviná 21 28 555:497
5. Kopřivnice 21 27 645:605
6. Nové Veselí 21 22 549:532
7. Hranice 21 18 531:546
8. Jičín 21 18 520:560
9. Lovosice 21 17 577:553
10. Brno 21 14 516:575
11. Frýdek Místek 21 6 483:610
12. Maloměřice 21 3 454:672
KOMPLETNÍ TABULKA