HCB Karviná
Rozhovory
so 25.1.2020 | Ivo Dudek

„Věřím, že mi Euro pomůže do budoucna,” říká Dominik Solák

Na letošní Mistrovství Evropy byl, kromě našich bývalých hráčů a odchovanců, nominován i jeden současný baníkovec – Dominik Solák. A na Euru se rozhodně neztratil, dá se říct, že byl příjemným překvapením a jeho hra v obraně byla házenkářskou veřejností hodnocena velmi kladně. Poslední utkání ve Vídni odehrál ve středu, ve čtvrtek už byl doma a v pátek byl na hale, kde sledoval první ze dvou přípravných utkání s Fivers Vídeň. To jeho spoluhráči podlehli hostům z Rakouska o šest branek.

V sobotu, při odvetě se už objevil na palubovce a byl jedním ze strůjců našeho vítězství. Vídni jsme tak oplatili porážku z pátku. Po utkání jsme Sola, jak se Dominikovi přezdívá, trochu vyzpovídali. 

Na Euro jsi odjížděl s určitým očekáváním. Naplnilo se?

Byl jsem velmi mile překvapen. Jel jsem s tím, že budu rád za každou minutu na hřišti, ale nakonec jsem hrál v každém zápase dost dlouho a to mě opravdu potěšilo. Už před Eurem říkali trenéři, že se na té dvojce v obraně můžu objevovat častěji, ale realita předčila mé očekávání. Věřím, že mi to pomůže i do budoucna, protože jak jinak se můžete zlepšovat než tak, že se můžete učit od těch nejlepších.  A pokud mi tyto zkušenost pomohou v tom, abych se herně zlepšil a já tak třeba mohl být platnější klubu, tak bude jen rád. 

Když jsme u toho sbírání zkušeností. Dá se říct, kdo Ti byl v tomto ohledu nejprospěšnější?

Nejvíc asi Hory (Pavel Horák) a trenér Dan Kubeš. Oba mají obrovské zkušenosti jak z útoku tak obrany. Ale vlastně všichni se mi snažili pomáhat, v klidu vysvětlit co bylo třeba. Bylo so super a jsem rád, že se od takových hráčů můžu učit.

V posledních letech se ve všech komentářích po repre akcích objevují komentáře, jaká je v týmu perfektní pozitivní atmosféra. Vnímal jsi to také tak?

Ano, je to tak. Nebyl jsem na moc srazech, ale každý sraz se v týmu cítím lépe a lépe a teď na Euru si myslím, že jsem už zapadl do kolektivu a to je velmi příjemné, protože parta je tam super. Hodně mi pomáhá i Galoš (Martin Galia), který se tam o mě „v uvozovkách“ stará. Bylo tam dost kluků z Karviné a tak i to mi hodně pomohlo. Například na pokoji jsem spal s Markem Vančem.

Na Euru jsi hrál jen v obraně. Není Ti trošku líto, že ses nedostal i do útoku?

Ne, vůbec ne. Nad tím jsem vůbec nepřemýšlel. Měl jsem sice od trenérů pokyn, že to mám sem tam trochu potáhnout dopředu, ale já si dopředu zatím moc nevěřil. Jsem rád, že jsem tam byl a že jsem dostal tolik prostoru. 

Zaujala tě na mistrovství nějaká výrazná osobnost?

Před Eurem jsem říkal, že nemám nějaký vzor, ale musím říct, že na Euru mě svou hrou, organizací obrany, jejímu šéfování ale i tím jaká je to osobnost zaujal Španěl Viran Morros. 

Měli jste šanci sledovat i utkání ostatních týmů?

Času moc nebylo. Akorát po našem zápase jsme vždy zůstali na poločas toho utkání, co bylo po nás. A další jsme pak sledovali v televizi.

Který tým se Ti nejvíce líbil?

Z těch co jsme proti nim hráli, tak Španělsko svou technickou házenou a zejména Němci svou silovou a dynamickou házenou. Z ostatních týmů se mi hodně líbili Portugalci a tradičně Norové. Ti myslím ještě dlouho zůstanou na špičce. A ještě bych vyzdvihl Maďary.

Vraťme se už do Karviné. Přivítali Tě v klubu nějak speciálně?

To ani ne, my jsme byli vlastně po celou dobu v kontaktu a tak mi gratulovali ke hře už v průběhu Eura.

Bylo složité po těch hektických dvou týdnech naskočit hned do utkání v klubu?

Nebylo. Měli jsme sice hodně zápasů, nějaká únava je ale to mají vlastně i kluci z tréninku a já nějak o únavě nemůžu ani mluvit. Je mi 22 let a v klubu by asi neradi slyšeli, že jsem unavený . Máme tady perfektní podmínky pro rehabilitaci a tak se všechno dá zvládnout.

Ve středu vás čeká Dukla… těšíte se už na zápas?

Celý mančaft se určitě už těší. Tady ty přípravné zápasy s Fivers Vídeň ještě pomohou odhalit nějaké věci, co můžeme do středy odstranit a pak už pojedeme naostro. Dukla je Dukla – má dobrý tým, bude to vyrovnaný boj, který rozhodnou maličkosti, chybičky na jedné nebo druhé straně.  

Hrává se Ti proti Dukle dobře nebo spíše ne?

Já to tak nějak neřeším. Možná obecně – hraje se mi lépe proti kvalitnějším týmům, když je dobrá atmosféra, jsou v zápase emoce, přijde plná hala. To je vždy lepší než když hrajeme proti někomu, kde to není tak „vyhecované“