HCB Karviná
Tým mužů HC Baník Karviná
út 12.5.2020 | Ivo Dudek

Svoje působení v klubu ukončil prezident Roman Mucha

Po čtyřech létech působení ve vedení klubu si pan Mucha uvědomil, že už není v jeho silách zvládat působení jak v klubu, tak ve svých podnikatelských projektech a musel se rozhodnout co dál.

Ukončil tak své působení v klubu HCB Karviná a uvolnil post předsedy. Na ten nově nastoupí Michal Brůna.

Přinášíme Vám vyjádření k dané situaci jak od odcházejícího, tak nastupujícího předsedy v plném znění.

Takto popsal okolnosti svého ukončení práce na postu prezidenta Roman Mucha:

"Vážení přátelé karvinské házené, po čtyřech letech práce v klubu HCB Karviná se s Vámi loučím. Byly to roky plné zajímavé práce, velmi náročné, ale současně neskutečně naplňující. Když jsem do klubu nastupoval, neprožívali jsme v karvinské házené zrovna dobré časy. Umístění ve druhé polovině tabulky však pro mě bylo další motivací. Stála přede mnou vidina nesnadné práce, na jejímž konci mělo dojít k návratu karvinské házené na příčky, kde v minulosti patřila. Obrovské sportovní a lidské štěstí jsem zažil hned druhým rokem. Oproti všem mým předpokladům se podařilo plody tvrdé práce všech lidí v klubu přetavit v titul mistra české republiky a po osmi letech půstu vrátit HCB Karviná na házenkářský trůn, na který v minulosti náš klub patřil, a věřím, že i v budoucnu patřit bude. V loňské sezóně nám obhajoba titulu utekla doslova mezi prsty. Bylo to pro mě velké zklamání, přece jen jsme byli hodně blízko. Několikrát vyprodaná sportovní hala, neskutečná házenkářská atmosféra ve finálové sérii však pro mě byla určitou satisfakcí. Za ní ještě jednou velké díky všem fanouškům, bez nichž by náš klub nikdy nebyl kompletní. 

Už při vstupu do této sezóny jsem tušil, že může být, alespoň na nějakou dobu, poslední. O to víc jsem si přál, abych se mohl rozloučit medailovým úspěchem a také výraznějším úspěchem v evropském poháru (Challenge cup). Příroda byla ovšem silnější, nepříjemná záležitost s pandemií Covid-19 ukončila nejen házenkářskou extraligu, ale i evropské poháry předčasně. Jen jeden zápas od začátku play-off. To mělo být vrcholem sezóny. Na to jsme se také v klubu maximálně připravovali. Dobrou formu věštila už výhra nad obhájcem titulu z Plzně v posledním odehraném kole. Bohužel už bez diváků. A ti ke sportu a házené patří, bez nich nemáme pro koho hrát. 

Loučím se tedy trochu nenaplněný. Bylo mi obrovskou ctí pracovat v klubu, který patří v české házenkářské rodině mezi ty s největší tradicí. Sportovním funkcionařením ovšem člověk není živ a já jsem se musel po celou dobu věnovat také svým soukromým podnikatelským projektům. Zejména v posledním roce jsem začal pociťovat, že jim toho času musím věnovat mnohem víc. A nechci to dělat na úkor práce v klubu, proto odcházím. Šťastný za to, co se v klubu za dobu mého působení podařilo vybudovat, smutný z toho, že mi tato práce bude chybět. Házená je totiž láska na celý život. A o HCB Karviná to platí ještě o to víc.

Děkuji všem svým spolupracovníkům, hráčům, fanouškům a partnerům, že mi byli po celou dobu velkou oporou a motivací. Děkuji zejména své rodině, že měla pochopení pro můj časově náročný koníček. Přeji svému nástupci, aby se mu ve funkci prezidenta klubu podařilo najít osobní naplnění, jak se to podařilo mně. Přeji Vám pěkné dny a věřím, že už brzy se společně potkáme při utkáních házené v hledišti karvinské sportovní haly".

Na vzniklou situaci samozřejmě reagoval i nastupující prezident Michal Brůna:

 Toto Romanovo rozhodnutí přišlo z čista jasna. V této neočekávané situaci jsem navrhoval, abychom zůstali nějaký čas bez prezidenta. Stanovy klubu nám to však nedovolují. I přesto, že jsem neměl absolutně žádné ambice na tuto pozici, byl jsem jednohlasně zvolen. Jsem si absolutně vědom odpovědnosti, která mi byla svěřena jako hlavnímu trenérovi A mužstva a proto jsme se dohodli, že 90% všech povinností které s funkcí prezidenta klubu souvisí, převezme Marek Michalisko jako Generální Manažer klubu. Já bych se měl věnovat plně trenérské činnosti a pozici prezidenta budu vykonávat víceméně jako čestnou funkci....

Samozřejmě tato volba vedení klubu mě nyní zavazuje, jako čestného prezidenta k pokračujícímu hledání strategického partnera, což je pro náš klub životně důležité. Když jsem se před 3 lety vracel do Karviné, dali jsme si cíl vrátit mužskou složku, vlajkovou loď HCB, znovu mezi elitní týmy naší extraligy, což se nám myslím povedlo. Dalším cílem proto nyní bude zaměřit se ještě více na naší mládež a juniory, kde bychom chtěli vice zkonsolidovat a propojit jednotlivé kategorie, které na sebe v mládežnické a juniorské složce navazují. V neposlední řadě chceme zvýšit četnost individuálních tréningů a zapojit více „ačkových“ hráčů do spolupráce s mládežnickými a juniorskými trenéry našeho klubu. Víme, že to bude běh na dlouhou trať, ale každý rok bychom se měli snažit aspoň 1-2 hráče ze staršího dorostu vychovat do Atýmu, kde by měli následně dostat šanci porvat se o místo. Posledním cílem by mělo určitě být udržení A týmu mezi špičkami Extraligy i přesto, že odejde nebo skončí 4-5 základových hráčů. Věřím, že nový omlazený tým vytvoří dobrou partu, která bude zdravě hladová po boji a vítezství. Jsme si vědomi a strašně nás těší, že máme nejpočetnější a nejlepší základnu fanoušků v extralize. Budeme se snažit vás nezklamat, možná ne všechno vyhrávat, ale za to vždy až do konce bojovat. Na závěr bych chtěl poděkovat všem sponzorům a partnerům klubu, kteří nám zůstali věrni i v tak těžké situaci jako je nyní pandemie covid 19.