HCB Karviná
Evropské poháry
út 28.3.2023 | www.handball.cz

Konec v Evropě se vztyčenou hlavou. Dokoupil i Franc vidí na pouti Dukly a Karviné jen pozitiva

Dokonáno jest. Semifinále Evropského poháru se české klubové házené již týkat nebude. Jak Karviná, tak Dukla totiž nevyhráli ani jeden duel proti severským soupeřům. Zatímco loni švédský Alingsas vyřadil v této fázi té samé soutěže Plzeň, letos zastavil Duklu. To Karviná podlehla norskému Runaru. Oba celky však zanechaly v Evropě skvělý dojem, což svými slovy potvrzují i pivoti Jiří Dokoupil s Václavem Francem.

Karvinský Václav Franc i dukelský Jiří Dokoupil celkově účinkování v Evropském poháru hodnotí jen kladně. „Vzalo nám to maximálně tak síly, ale zase nám to otevřelo oči, kam se posunout. Čtvrtfinále je dobrá vizitka. Dalo nám to také zkušenosti, které můžeme zúročit v důležitých momentech zápasů play-off,“ soudí Franc.

„Poháry jsou důležité pro rozvoj hráčů a také jsme mohli vidět, jak funguje PR na úrovni Evropského poháru. Pozitivem bylo i to, že jsme nastupovali proti plně profesionálním mančaftům s obrovskou kvalitou na všech postech. Některé týmy byly o level, možná o dva výš než my, a přesto jsme přes některé dokázali postoupit,“ zmiňuje 23letý Dokoupil a naráží tím na skalp islandského Vestmannaeyjaru a následně švýcarského Thunu v osmifinále.

Ostatně slovo kvalita byla suverénně nejpoužívanějším výrazem z úst obou hráčů s reprezentačními zkušenostmi. Když už má Dokoupil pro lepší představu porovnat Alingsas se soupeři, se kterými se střetl na mezinárodním poli, s úsměvem na tváři prozradí, že ono vlastně v jeho případě není moc, co porovnávat. Nic na tom nemění ani skutečnost, že v Zubří působil v době, kdy se Robe vrátilo do pohárů. „Je to paradoxní, ale loňskou sezonu jsem byl zraněný a tu předloňskou jsme v prvních dvou kolech postoupili kontumačně, pak dostali Považskou Bystrici a poté vypadli s Plzní.“

Každopádně uznává, že Alingsas byl jednoznačně nejlepším mužstvem, proti kterému hrála Dukla v letošní sezoně. Cceňuje ani ne taktickou připravenost, jako spíše individuální atributy. Mimochodem švédsko-česká konfrontace v Evropě je v posledních letech poměrně obvyklým jevem.

I Franc si na ni dobře pamatuje. Na ME na Slovensku byli Češi jediný gól od toho, aby postoupili ze základní skupiny na úkor pozdějších evropských šampionů ze Švédska. Remíza byla nároďáku k ničemu. Franc se již tou dobou formoval do člena širšího kádru reprezentace a turnajem zjistil, že v Evropě rozhodují milimetry. „To stále platí. Možná dneska rozhodují ještě větší detaily. Hlavně se házená neskutečně zrychlila,“ míní 26letý pilíř defenzivy.

Jak Dokoupil, tak Franc mohli na evropské scéně přidat ještě minimálně dva zápasy a třeba i finále proti sobě. K tomu ale nedojde. Nepomohlo k tomu ani Dokoupilových šest branek v odvetě. V té se Pražané dotáhli na rozdíl jediné branky a málem smazali manko z prvního duelu. Právě ten byl pro vývoj dvojutkání zásadní. „Bohužel šest gólů je v pohárové matematice docela dost a úvodní zápas nám trošku utekl. Zároveň se na nás podepsal náročný program, takže zřejmě kombinace těchto dvou faktorů byla klíčová,“ domnívá se Dokoupil.

Karviná podala sympatický výkon. Mezi Baníkem a Runarem je velký rozdíl z hlediska rozpočtu, což nastínil kouč Michal Brůna v rozhovoru pro iDnes. „Zatímco jejich rozpočet činí padesát milionů, náš dvanáct,“ podotkl trenér. Ale výsledkově to takový rozdíl zdaleka nebyl. Karviná padla v obou zápasech o tři góly. A tak se poté, co poslala ze hry tři balkánské týmy, musela sklonit před Sandefjordem. Podle France bylo ve dvojutkání důležité, že Karviné vždy nevyšel začátek. Po zbytek zápasu už si soupeř hlídal svůj náskok.

Kvůli účasti v Evropskému poháru zůstává otázkou, jak dokáže zregenerovat před pokračováním čtvrtfinále Dukla proti Zubří, respektive Karviná proti Jičínu. Dokoupil nabízí zajímavý recept. „Preferuji psychický odpočinek před fyzickým, protože pokud člověku dochází fyzické síly, tak to přebije odpočinutá hlava a v podstatě to nahradí. Většinou zajdu do kavárny nebo čtu knížky,“ prozrazuje. V tom, že by Dukla nepřepnula v hlavě, nevidí větší potíž, protože Evropský pohár a Chance Extraliga už jsou v takové fázi, kdy je vážnost duelů obrovská.

Zároveň je podle Dokoupila něco jiného, pokud se přepíná z pohárů na nejvyšší tuzemskou soutěž v základní části a v play-off. „V základní části to je o něco složitější. Tam i rozumím tomu, že mentální nastavení může být horší,“ poznamenává. Také Franc je přesvědčen, že Karviná se tím vypořádá. „Pokud chceme pomýšlet na obhajobu titulu, tak nám to nemůže dělat problémy a pevně věřím, že ve středu porazíme Jičín,“ doufá.

Jak France, tak Dokoupila čekají ve čtvrtfinále ještě určitě dva zápasy. Série Karviné s Jičínem má za sebou jen úvodní duel a mezi Duklou a Zubřím je stav vyrovnaný. Dokoupil se o víkendu představí v Zubří, odkud v létě odešel. Jak vnímá, že ve čtvrtfinále bojuje proti svému bývalému klubu? „Samozřejmě je to pro mě specifické. V Zubří jsem strávil několik nádherných let a pořád tam znám spoustu lidí. I s trenérem Dávidem máme vynikající vztah a občas se pošťouchneme. Upřímně, kdybychom nehráli proti Zubří, tak bych mu přál postup. Doufám, že přijde narvaná hala. Určitě si to moc užiju,“ věří.

Že ve čtvrtfinále nadešla repríza loňské série o bronz, to ho evidentně nepřekvapilo: „Klukům jsem to říkal, že to tak dopadne a půjdeme na Zubří. Musel jsem se jim omlouvat,“ směje se. To Franc se může dočkat série proti svému bývalému klubu až v semifinále. Že bylo to pro něj proti Lovosicím pikantní, to ale odmítá: „Už jsem s nimi hrál před dvěma lety semifinále. Nebude to nic speciálního,“ dodává s úsměvem.