HCB Karviná
Extraliga
st 22.3.2023 | Redakce

Ve středu večer startuje Play-off 2023!

Určitě jste už zaznamenali informaci, že se našim soupeřem pro čtvrtfinále stal tým O2xyworld HBC Jičín, který nás více než čtyři roky nedokázal porazit. Východočeši už svůj předsezonní cíl postupem do vyřazovacích bojů splnili a mohou hrát uvolněně, my ale samozřejmě myslíme výše a nebereme nic jiného než postup.

Jičín vybojoval postup až pět vteřin před koncem základní části

S Jičínem to dlouhou dobu v aktuálním ročníku vypadalo špatně. Ještě pár kol před koncem základní části se zdálo, že si Východočeši zopakují boje v play-out. Sezonu odstartovala prohra v Zubří. V dalších dvou zápasech už byli úspěšnější a dokázali porazit Nové Veselí a Maloměřice, avšak následujících pět porážek v řadě nevěstilo nic dobrého.

Jičín se nicméně dokázal probudit proti celkům ze spodních pater tabulky a vyhrál tři domácí zápasy proti Strakonicím, Brnu a Hranicím. Po těchto zápasech však následoval další a dokonce větší útlum. Z dalších osmi zápasů dokázali Východočeši vyhrát jediný doma proti Majlontu. Zlom nastal až po zimní přestávce, kdy sice na úvod vysoko prohráli v Plzni, ale v závěrečných sedmi duelech hned šestkrát vyhráli. Postup Jičínu vystřelil až pět sekund před koncem utkání s Pepinem Jakub Kastner.

V jarním drtivém finiši hráli Východočeši jako tým. Takřka pokaždé se dařilo někomu jinému. Nejlepším střelcem města ležícího na řece Cidlině byl Jiří Dolejší, jenž zaznamenal 122 branek. Tomu zdatně sekundoval Martin Kovařík s 84 brankami. Zajímavostí je, že tito hráči spolu v podstatě vyrůstali, znají se od dětských let a jejich spolupráce nyní přináší ovoce.

Důležité branky v posledních utkáních střílel i již zmiňovaný Jakub Kastner. V zápase s Frýdkem-Místkem se zase blýskl Martin Hlava. Světlé výkony předváděl i 18letý křídelník Filip Matouš, který se zviditelnil hlavně v utkání v Prešově, kde dal devět branek. Trenér Petr Mašát v brankovišti vkládá důvěru zkušené dvojici David Machalický a Ondřej Pleva. Podaří se Jičínu navázat na výhry v posledních zápasech a zaskočit tím favorita?

V historii má jasně navrch Karviná

Jičín dokázal naposledy zaskočit Baník 8. září 2018, když vyhrál na své palubovce o jediný gól. I v této sezoně oba vzájemné duely dopadly lépe pro nás. V 5. kole jsme zvítězili na své půdě vysoko 34:25, když se v dresu Karviné nejvíce dařilo Janu Užekovi, jenž vsítil 6 branek a Jonáš Patzel se radoval hned pětkrát. Na druhé straně se dařilo především Ľuboši Hlipalovi, který se trefil osmkrát, ale krátce po tomto zápase se zranil a stále do extraligového kolotoče nenaskočil. Pro Jičín jeho absence znamená velkou ztrátu.

Druhé zápolení již nabídlo dramatičtější zápletku, protože jsme udolali svého soka na východě Čech výsledkem 24:20. Za domácí zazářil s osmi brankami Jiří Dolejší. V našem dresu vyniknul zejména Dominik Solák, který přidal ještě o jednu branku více než kapitán Východočechů.

Oba soupeři se potkali ve čtvrtfinálové sérii v roce 2018, kde zvítězil Baník 3:0 na zápasy. Ještě o rok dříve se tyto týmy potkaly v souboji o 5. – 8. místo a z dvojzápasu nakonec odešli vítězně Východočeši. To už je ovšem dávná historie. Nová kapitola tohoto příběhu se začne psát již ve středu 22. března od 18:30 v Karviné.