Historie 1971 - 1980

Zleva stojí Brůna, Konrád, Pavelka, Stepaňuk, Novák, trenér Růža, Swaczyna, Čičmanec, Labuda a Mrkva. Spodní řada zleva Konečný, Heinz, Truhlář, Posker, Klimčík, Halada a Slezák.

Když se s mužstvem rozloučil trenér Oldřich Spáčil, měli funkcionáři šťastnou ruku, ke kormidlu přišel internacionál Dušan Růža. Pod jeho vedením v sezóně 1971/1972 se Baník 1.máj Karviná stal opět mistrem Československa (viz foto).

Situace v tomto ročníku vrcholila jakoby podle nelepší režie.Až závěrečné střetnutí se Škodou Plzeň v Karviné rozhodovalo, které z těchto dvou mužstev získá mistrovský titul. Za účasti 6000 diváků Karviná vítězí, po poločase 11:10, 19:17. Brůna (viz foto) v tomto střetnutí vsítil 11 branek.

Baník jako novopečený mistr získal poprvé v historii oddílu právo startu v Poháru mistrů evropských zemí. Pro osmifinále určil pohárový los Karviné celek Sportingu Lisabon. V prvním zápase v Karviné přihlížel rekordní počet - 8000 diváků - výhře 24:11 (12:5). V odvetě v Lisabonu Karviná dokázala vyhrát 16:15 a postoupila do čtvrtfinále. Zde narazila na obhájce této trofeje, Partizan Bjelovar.

Zleva stojí F. Brůna, Podrygala, M. Brůna, Slezák a Mrkva. Spodní řada zleva Zeman, Heinz, Konrád, Pavelka, Halada, Truhlář a Klimčík.

První zápas se hrál opět v Karviné (viz foto) a karvinským se podařilo, před 7500 diváky, vyhrát 16:10. Na horké půdě v Jugoslávii však již nestačili a prohráli 13:22. Ještě pár následujících let se Baník umísťuje v horní polovině tabulky. Pak se však s kolektivem loučí Konečný, Pavelka a především František Brůna. V sezóně 1976/1977 končí Karviná na 11.místě a sestupuje II. ligy. Hned v následujícím roce se podařil celku návrat mezi Československou házenkářskou elitu. Po roce Baník opět sestupuje.